Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

„Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych – nowe standardy kształcenia i opieki”

Projekt zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego(POWR.02.08.00-00-0018/17-00)

Lider Projektu - Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie

 

Partnerzy: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON,

 

Miasto Przasnysz jest jedną z 31 gmin w kraju, gdzie przetestowano model funkcjonowania usług opiekuńczych dla osób chorych, niesamodzielnych, wymagających wsparcia w miejscu zamieszkania. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu koordynował realizację projektu.

Pierwszym etapem była rekrutacja opiekunów osób niesamodzielnych, w wyniku której zostało wyłonionych 12 osób.

Osoby te w ramach Projektu otrzymały wsparcie w formie diagnozy funkcyjnej, której celem było określenie predyspozycji do pracy z osobami niesamodzielnymi. Następnie odbyły 100 godzinny cykl szkoleń,  w trakcie którego zdobyły wiedzę z zakresu opieki i pielęgnacji osób niesamodzielnych, podstaw psychologii (m.in.  jak z chorym rozmawiać i być dla niego wsparciem). Po zakończeniu szkoleń opiekunowie mieli możliwość podjęcia pracy w formie opiekuna osoby niesamodzielnej na terenie miasta Przasnysz. Spośród 12 osób, które przeszły szkolenie 10 rozpoczęło pracę.  Opiekunowie, którzy podjęli pracę, przez okres świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych otrzymywali pomoc w formie superwizji. Sesje superwizyjne miały charakter zarówno grupowy jak i indywidualny i stanowiły ogromne wsparcie dla każdego z uczestników.

Drugim etapem była rekrutacja osób niesamodzielnych do udziału w projekcie.

Wśród osób niesamodzielnych znaleźli  się zarówno chorzy, którzy dotychczas korzystali z pomocy w formie usług opiekuńczych, jak również osoby które takiej pomocy nie otrzymywały. Łącznie do projektu zostało zakwalifikowanych 21 osób niesamodzielnych.

W projekcie zastosowano następujące formy wsparcia dla osób niesamodzielnych:

a)      Przeprowadzenie oceny stopnia niesamodzielności

b)      Usługi asystenckie i opiekuńcze

c)      Teleopieka

e)      Wsparcie doradcy żywieniowego (asystenta rodziny)

Dzięki udziałowi w projekcie „ Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych – nowe standardy kształcenia i opieki”, dwudziestu jeden chorych, niesamodzielnych mieszkańców naszego miasta otrzymało wysokiej jakości usługi opiekuńcze w swoich domach.

Oferta wsparcia dla chorych finansowana została w całości z  zewnętrznych środków unijnych.

Projekt realizowano w ramach II Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „ Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.8 „Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas trwania projektu: od maja 2018 do maja 2019

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: